Odmiana ta powstała w wyniku skrzyżowania jamników ze spanielami i jak twierdzą niektórzy jest to najbardziej efektowna, jeśli chodzi o szatę, z odmian jamników. Niestety długi włos będzie wymagał sporo zabiegów pielęgnacyjnych i dyscypliny od właściciela. Specyficzna budowa jamnika powoduje, że jego „podwozie” jest wyjątkowo podatne na zamiatanie wszystkiego, co pojawia się w zasięgu jego długiego brzucha. Jest to jeszcze wyraźniejsze w przypadku jamników długowłosych. Często po powrocie ze spaceru, na podstawie śmieci wyplątanych z jego sierści, można prześledzić dokładnie trasę wycieczki naszego psa. Dlatego należy go czesać codziennie i po każdym spacerze dokonywać przeglądu jego włosów szczególnie w okolicach łap, brzucha i uszu. W tych też miejscach należy kontrolować czy nie tworzy się filc i kołtuny.
Partie ciała z dłuższym włosem czeszemy przy pomocy metalowego grzebienia. Jeśli włos jest skołtuniony lub splątany w trakcie rozczesywania przytrzymujmy włos jedną ręką u jego nasady, drugą natomiast delikatnie rozczesujmy włos. Sprawi to, że zabieg rozczesywania będzie mniej bolesny. Miejsca z krótszym włosem, czyli grzbiet i boki można szczotkować przy pomocy miękkiej szczotki z włosia, przecierać irchą lub użyć specjalnej gumowej rękawicy. Każde z tych narzędzi będzie odpowiednie i nie ma znaczenia, na które ostatecznie się zdecydujemy. Te partie możemy również lekko przetrymować trymerem Coat King zwanego też hakowym lub grabkami. Przy jego pomocy usuniemy martwe włosy oraz podszerstek. Spowoduje to, że włos okrywowy będzie idealnie przylegał do ciała nie tworząc odstających „wicherków”.
Włosy wyrastające między palcami wycinamy ostrymi nożyczkami tak, aby nie wystawały na zewnątrz. Wycinamy również włosy między poduszkami i wyrównujemy je wokół stóp formując tzw. kocią łapkę.
Włos na uszach dokładnie rozczesujemy i delikatnie wyrównujemy na jego końcach zwracając uwagę aby nadmiernie go nie skrócić. W przypadku jamników długowłosych nie ma potrzeby usuwania włosów z kanalików usznych, gdyż włosy w tych miejscach prawie nie występują. Można natomiast przeczyścić uszy przy pomocy wacika i płynu lub żelu przeznaczonego do tego celu.
Tak jak w przypadku pozostałych psów warto zwrócić uwagę na długość pazurów. Jeśli są zbyt długie skracamy je cążkami uważając aby psa nie skaleczyć. Ponieważ jamniki mają czarne pazury ciężko określić koniec nerwu i naczynia krwionośnego. Kierujmy się zasadą, że lepiej skracać mniej i częściej niż rzadko i za dużo. Jeśli nie czujemy się w tej dziedzinie zbyt pewnie lepiej oddać ten zabieg w ręce fachowca.
Jamniki tej odmiany kąpiemy w podstawowych, uniwersalnych szamponach lub do sierści jedwabistej średniej długości z efektem podkreślającym kolor. Po kąpieli stosujemy odżywkę z lekko obciążającym efektem, ale tylko na te partie ciała gdzie włos jest dłuższy (łapki, podbrzusze, szyja, ogon). Możemy również zastosować odżywkę lekko natłuszczającą włos. Kąpiel przeprowadzamy zawsze, kiedy jest taka potrzeba co w przypadku jamników oznacza, że dość często. Szczególnie w okresach jesienno-wiosennych zwiększenie częstotliwości kąpieli będzie koniecznością. Można w zasadzie przyjąć, że kąpiel tej odmiany jamników powinna być przeprowadzana co najmniej raz w miesiącu. Czysty i dobrze odżywiony włos będzie zdrowy i efektowny. Pamiętajmy aby po kąpieli psa dokładnie wysuszyć. Włos suszymy suszarką przeczesując go zgodnie z kierunkiem jego wzrostu.

JAMNIK KRÓTKOWŁOSY

To najmniej wymagający, jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, ze wszystkich jamników. Nasze czynności związane z toaletą jamnika krótkowłosego będą ograniczały się do jego wyszczotkowania mniej więcej raz w tygodniu oraz do sporadycznych kąpieli. Psa szczotkujemy dość twardą szczotką z włosia przynajmniej raz w tygodniu. Szczotkę możemy zastąpić gumową rękawicą. W okresie jesiennych słot i wiosennych roztopów po każdym spacerze wycieramy naszego psiaka bawełnianą szmatką, aby oczyścić jego sierść z błota i ją osuszyć. Latem, kiedy podczas spacerów i zabaw nadmiernie się zakurzy wystarczy przetrzeć go nieco zwilżonym ręcznikiem, aby odzyskał blask.
Ponieważ jamnik ze względu na swoją budowę jest wyjątkowo narażony na zabrudzenie i wycieranie wszystkich zanieczyszczeń, dlatego raz na jakiś czas warto pokusić się o jego kąpiel. Używamy do tego celu łagodnego szamponu dla psów krótkowłosych. Możemy także zastosować szampon z lekko nabłyszczającym efektem lub podkreślający kolor. W przypadku tych ostatnich szamponów pamiętajmy jednak, że ich działanie na krótkim włosie jest znikome i efekt ich zastosowania będzie z całą pewnością mniejszy niż np. w przypadku jamników długowłosych.