Każdy właściciel psa przynajmniej dwa razy w roku spotyka się ze sporym problemem związanym z linieniem swojego pupila. Uważny obserwator bez trudu zauważy, że psi włos po osiągnięciu określonego wieku i długości obumiera i wypada. Ten proces nie dotyczy oczywiście wszystkich ras. Wyjątkiem będą m.in. pudle, bichony, yorki i maltańczyki .
W przypadku pozostałych ras proces linienia jest nieunikniony. Najwyraźniej i najgwałtowniej będzie on przebiegał u psów trzymanych na zewnątrz domu. Tutaj linienie występuje zawsze w okresie wiosny i jesieni. W przypadku psów tzw. „domowych” proces linienia jest nieco zaburzony i występuje w zasadzie przez cały rok z niewielkim nasileniem w okresach wiosennych i jesiennych.
Niektóre rasy przechodzą proces linienia wyjątkowo burzliwie. Specyficzna budowa ich okrywy włosowej rodzi dodatkowe trudności. Tak dzieje się np. w przypadku nowofundlanda, u którego okrywa jest tak gęsta, że uniemożliwia samoistne wypadnięcie podszerstka. Dodatkowo jest niezwykle silnie nasączona łojem. Sytuację pogarsza fakt, że wraz z linieniem złuszcza się również naskórek – pies drapie swędzącą skórę, kołtuniąc i zbijając i tak już trudny do wyczesania podszerstek. Dlatego tak ważne jest, abyśmy szczególnie w tym trudnym okresie szczotkowali i wyczesywali go dokładnie, co najmniej raz dziennie. Zaniedbanie tej czynności może spowodować odparzenia i schorzenia skóry pod kołtunami.
Szczególnie gwałtownie linienie przebiega u ras pierwotnych o tzw. podwójnej szacie (husky, malamut). Jego przebieg jest na tyle silnym wyzwaniem dla organizmów tych psów, że podczas linienia mogą być one nieco osłabione i osowiałe. Normalny zjawiskiem może być także nieco podwyższona temperatura ciała. Objawy te jednak mijają wraz z ustaniem linienia.
Aby nieco przygotować organizm psa do okresu linienia a także złagodzić jego przebieg możemy wzbogacić karmę o substancje zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe np. oleje roślinne, oliwę z oliwek lub tran. Można także podać produkty z dodatkiem biotyny. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie siemienia lnianego. W tym jednak przypadku warto pamiętać, że nie wszystkie psy je tolerują. Siemię przed podaniem powinno zostać zalane wrzątkiem i ostudzone.
Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym podczas linienia będzie oczywiście regularne i częste usuwanie martwego włosa i podszerstka. Ważnym elementem tego zabiegu będzie dobór właściwego narzędzia. Dobieramy je nie do konkretnej rasy a raczej do konkretnego rodzaju włosa. Nawet w obrębie tej samej rasy będą spore różnice osobnicze jeśli chodzi o jego właściwości. Włos będzie się różnił grubością, długością, gęstością, twardością itp. Dlatego w zależności od jego rodzaju możemy używać szczotek z włosia, szczotek drucianych, zgrzebeł, grzebieni o różnej gęstości zębów, rękawic pokrytych gumą lub silikonem itp. W przypadku niektórych psów doskonale może się sprawdzić trymer hakowy tzw. coat king lub nowość na naszym rynku furminator.