Pielęgnacja psów o ciemnych umaszczeniach, w tym czarnych, nie powinna nastręczać większych trudności pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad. Szczególnie sierść tych ostatnich będzie wymagać kosmetyków podkreślających głębie koloru oraz posiadających właściwości lekko koloryzujące. Ma to znaczenie szczególnie latem, kiedy czarna sierść pod wpływem słońca rudzieje i płowieje.
Przede wszystkim pamiętajmy, aby przed kąpielą nasz pies został dokładnie rozczesany. Dotyczy to wszystkich psów (z wyjątkiem krótkowłosych) bez względu na kolor szaty. Psy ras długowłosych o tzw. podwójnej szacie, czyli posiadające dość obfity podszerstek, dokładnie wyczesujemy. Szczególną uwagę zwracajmy na kołtuny i dredy. Koniecznie trzeba je rozczesać przed kąpielą. Jeśli tę czynność zaniedbamy, kąpiel tylko pogorszy sytuację i spowoduje, że sierść w miejscach skołtunionych jeszcze bardziej się zbije. Przy rozczesywaniu filcu i kołtunów mogą być nieodzowne preparaty ułatwiające tę czynność np. Moisturizing Coat Protektor & Enhancer, Easy-Groom, Coat-Polish itp.
Do kąpieli psów czarnych i o ciemnym umaszczeniu używamy szamponów przeznaczonych dla tej barwy sierści. Na rynku jest sporo doskonałych szamponów i odżywek na bazie naturalnych składników intensyfikujących i podkreślających kolor. Doskonały i godny polecenia będzie tutaj ULTRA BLACK na bazie oleju kokosowego. Zawiera on perłowy nabłyszczasz optycznie podkreślający kolor czarny, grafitowy, szary itp. Innym godnym polecenia jest Professional Formula Whitening Shampoo. Pojawiający się kolor biały w jego nazwie może być mylący. Zawiera on optyczne intensyfikujące naturalny kolor szaty zatem sprawdza się zarówno w przypadku jasnych jak i ciemnych umaszczeń. Jeśli jesteśmy właścicielami psa o czekoladowej lub ciemnobrązowej barwie możemy zastosować szampon BRONZE LUSTRE. Pamiętajmy także o tym, że najlepsze efekty przynosi regularne stosowanie tych kosmetyków. Jednorazowe potraktowanie psa szamponem podkreślającym kolor nie przyniesie bardzo wyraźnego efektu (nie dotyczy to szamponów koloryzujących i barwiących). Efekt końcowy będzie też uzależniony od długości włosa. Z cała pewnością jest wyraźniejszy po zastosowaniu na psach długowłosych niż na krótkowłosych.
Po kąpieli w szamponie podkreślającym kolor możemy wykąpać psa po raz drugi w szamponie przeznaczonym dla danego rodzaju okrywy włosowej np. Crisp Coat Botanical Texturizing & Detoxifying Shampoon (dla psów szorstko- i twardowłosych) lub EXTRA BODY (dla psów o podwójnej szacie).
Po kąpieli w szamponie możemy zastosować odżywkę przeznaczoną dla czarnego i ciemnego umaszczenia np. Color Enhancing Botanical Conditioner. Występuje ona w trzech odmianach w zależności od ubarwienia psa. W przypadku psów czarnych i grafitowych zastosujemy jej odmianę Midnight, a dla psów brązowych Red/Brow.
Innym często występującym problemem u psów o ciemnych umaszczeniach (spędzającym sen z powiek właścicielom) jest występowanie białych przebarwień i znaczeń. O ile w przypadku psów nierasowych lub niewystawowych nie ma to większego znaczenia o tyle w przypadku psów wystawowych jest to sporym problemem szczególnie jeśli standard rasy takich znaczeń nie dopuszcza. Niewielkie znaczenia występujące małymi kępkami możemy próbować wyskubać jednak na tyle delikatnie, aby w miejscu przebarwienia nie pozostał łysy plac. Inną metodą jest zastosowanie specjalnych farb i pigmentów maskujących. Występują one w postaci płynów, kredek i szminek. Ponieważ produkowane są na bazie naturalnych pigmentów wnikają w strukturę włosa, dzięki czemu kolor nadany przy ich pomocy jest niezwykle trwały długo się utrzymujący. Nie zmywa się pod wpływem wody i szamponów a także nie brudzi rąk i ubrań właścicieli. Trzeba jednak pamiętać, że obie te metody, a szczególnie ostatnia, są niezwykle kontrowersyjne i mocno dyskusyjne zwłaszcza w przypadku psów wystawowych.

Ewa Grabowska
www.psisalon.pl