Pomimo tego, że wszystkie psy o pofałdowanej skórze (shar pei, mopsy, basety itp.) sprawiają wrażenie, że ich właściciele specjalnie się nie napracują przy ich toalecie, to jednak utrzymanie ich specyficznie pofałdowanej skóry wymaga sporo poświęcenia i zachodu. W najgorszej sytuacji będą właściciele psów rasy shar pei, u których fałdy i bruzdy są najliczniejsze i najgłębsze
Często spotyka się przedstawicieli „pofałdowanych” ras wydzielających specyficzny, nieprzyjemny dla ludzi zapach. To oznaka, że w zaniedbanych fałdach skórnych rozwijają się bakterie. W takim przypadku rozsądnym rozwiązaniem jest zastosowanie, któregoś z dostępnych na rynku szamponów leczniczych, działających bakteriobójczo oraz łagodząco np. Tea Tree Oil, M+Lacaid Shampoo lub Oatmeal Banking Soda Shampoo. Warto również zasięgnąć opinii weterynarza. Należy pamiętać, aby po każdej kąpieli i dłuższym spacerze (szczególnie, jeśli spacer przebiega podczas deszczowej pogody) dokładnie wytrzeć i wysuszyć psa ze szczególnym uwzględnieniem zagłębień w fałdach skóry. To właśnie tam tworzą się miejsca zapalne i rozwijają się grzybice. Niektórzy właściciele tych ras twierdzą, że w ich przypadku należy unikać tzw. mokrych kąpieli i stosować wyłącznie suche szampony. Należy jednak pamiętać, że suchy szampon nie daje tak wyraźnych efektów jak szampon tradycyjny. Nie ma też działania bakteriobójczego i łagodzącego ewentualne podrażnienia. Nie usuwa też intensywnego „psiego” zapachu. Nie mniej jednak istotnie w przypadku psów z fałdami należy stosować tradycyjne kąpiele tylko w uzasadnionych przypadkach nie przesadzając z ich częstotliwością.
Ważnym zabiegiem będzie także częste szczotkowanie, do którego używamy szczotki z twardego włosia. Za jej pomocą usuniemy martwy włos oraz oczyścimy sierść i skórę. Biorąc pod uwagę rzadkość kąpieli szczotkowanie będzie jej substytutem. Warto przy tym zabiegu dokonać przeglądu skóry, na której mogą pojawiać się niegroźne wypryski, wypełnione przezroczystym płynem, które jednak nie powinny stanowić powodu do niepokoju. W przypadku silnie natłuszczonej skóry takie wykwity są zjawiskiem normalnym i przeważnie giną samoistnie. W skórze mogą też występować częściej niż w przypadku innych ras pasożyty skóry np. nużeńce.
Należy także zwrócić uwagę na stan i higienę oczu oraz fałdy skórne wokół nich. Do ich czyszczenia stosujmy płyny i żele przeznaczone do tego typu zabiegów np. Optisoothe Eye Wash. Przedstawiciele tych ras (szczególnie shar pei) maja tendencję do podwijania powiek i jeśli takie zjawisko nastąpi konieczna może okazać się korekta chirurgiczna.
Ewa Grabowska

ZABRUDZENIA

Niektórzy właściciele psów czasami spotykają się z problemem zabrudzonej sierści swoich psów przez obroże, łańcuszki, trawę itp. Zdarza się tak szczególnie w przypadku psów o jasnych umaszczeniach. Ślady pozostawione na psiej szyi przez słabej jakości obroże nie tylko szpecą, ale w przypadku psów wystawowych mogą być także przyczyną niższej oceny psa na ringu. Takie ślady możemy dość łatwo usunąć. Jeśli obroża bądź szelki, które sprawiliśmy naszemu pupilowi farbują oznacza to, że użyty w ich przypadku barwnik jest niskiej jakości. Paradoksalnie skoro farba nie trzyma się materiału, z którego wykonano obrożę, nie będzie też zbyt trwała na psiej sierści. Do usunięcia tego typu przebarwień możemy użyć szamponów o nieco silniejszym działaniu jak Super-Cleaning & Conditioning Shampoon. W miejscach zabrudzonych nanosimy niewielką ilość szamponu (bez rozcieńczania) i pozostawiamy na kilka minut, po czym dokładnie spłukujemy. Jeśli efekt nie jest zadowalający możemy tę czynność powtórzyć. Podobnie będziemy postępować w przypadku walki z zabrudzeniami spowodowanymi przez metalowe łańcuszki i np. trawę.
Nieco gorzej będzie wyglądała walka w sytuacji zabrudzenia psa spowodowanego flamastrami, kredkami, farbami itp. Problem ten nie jest obcy właścicielom, którzy obok psa mają także dzieci. Niestety barwniki użyte do produkcji tego typu artykułów są w przeważającej większości wypadków niezwykle trwałe i trudne do usunięcia. Możemy spróbować kilkakrotnie zastosować szampon o silnym działaniu myjącym np. ENERGEE PLUS SHAMPOO, za każdym razem zostawiając go na sierści przez kilka minut. Pamiętajmy jednak, że taka intensywna pielęgnacja może nieco podrażnić skórę. Dlatego na koniec koniecznie zaaplikujmy jakiś szampon osłonowy o łagodzącym podrażnienia działaniu. Doskonale sprawdzi się tutaj NATURAL OATMEAL na bazie płatków owsianych z dodatkiem wyciągu z ziaren owsa lub Luxury Tar & Sulfa Shampoo z dodatkiem siarki.
Pamiętajmy, aby w przypadku uporczywych zabrudzeń, spowodowanych przez flamastry, farby, smołę itp. pod żadnym pozorem nie używać rozpuszczalników, benzyn i innych tego typu środków. Potraktowanie psa takimi specyfikami prawie zawsze kończy się silnymi podrażnieniami a nawet oparzeniami.
Jeśli wszystkie próby usunięcia zabrudzenia spełzły na niczym a jesteśmy posiadaczami psa wystawowego jedynym ratunkiem może być zamaskowanie przebarwień. W przypadku psów o białym umaszczeniu możemy użyć preparatu w aerozolu MAGIC WHITE. Ten sam preparat występuje także w wersji dla psów czarnych i nosi nazwę MAGIC BLACK. Możemy także użyć patyczków barwiących Chris Stix Color Coat występujących w dziesięciu odmianach kolorystycznych.
Ewa Grabowska