W przypadku pielęgnacji psów starszych musimy kierować się rozwagą i właściwym podejściem. Pamiętajmy, że ogólna kondycja tych psów jest znacznie gorsza niż tych w sile wieku. Często cierpią na wiele schorzeń, które utrudniają, bądź wręcz uniemożliwiają przeprowadzenie niektórych czynności pielęgnacyjnych.
Niezwykle często na ciele sędziwych psów występują różnego rodzaju guzy, zgrubienia, czyraki itp. Dlatego należy bardzo ostrożnie obchodzić się z narzędziami typu maszynka czy nożyczki. Chwila nieuwagi może skończyć się poważnym zranieniem psa.
Jeśli piesek jest w zaawansowanym wieku starajmy się zabiegi ograniczyć do minimum. Ponieważ okres np. kariery wystawowej nasz pupil z pewnością ma dawno za sobą nie ma potrzeby narażać go na kilkugodzinne sesje pielęgnacyjne. Jest to ważne tym bardziej, że psy w starszym wieku są zdecydowanie mniej wytrzymałe od swych młodszych kolegów i godzina czy dwie na stole trymerskim to dla ich organizmu spory wysiłek. Jeśli nasz pupil wymaga strzyżenia starajmy się aby pozostawiać włos nieco dłuższy niż w przypadku młodszych psów. Sierść u wiekowych psów jest dość mocno przerzedzona i zbyt krótkie strzyżenie spowoduje pojawienie się gdzie niegdzie „łysych” miejsc. Krótki włos pogorszy też bilans cieplny organizmu. Dotyczy to zarówno okresu letniego, kiedy dłuższa sierść chroni przed udarem słonecznym i cieplnym jak i okresu jesienno-zimowego, kiedy nasz piesek nie będzie cierpiał z powodu wychłodzenia podczas spaceru. Pamiętajmy o tym, że organizmy starszych psów są zdecydowanie bardziej podatne na wszelkiego rodzaju infekcje w tym przeziębienia.
Ograniczmy także częstotliwość kąpieli. Starsze psy cierpią często na dolegliwości reumatyczne i częste kąpiele mogą je nasilić. Używajmy delikatnych szamponów np. z dodatkiem aloesu lub z wyciągiem z drzewa herbacianego czy płatków owsianych. Złagodzą one ewentualne podrażnienia skóry dość charakterystyczne dla psów w zaawansowanym wieku. Jeśli nasz piesek został wykapany musimy pamiętać o bardzo dokładnym wysuszeniu włosa. Jest to szczególnie ważne w okresie chłodów i wietrznej pogody. Pomimo tego, że sierść starszych psów jest przeważnie w nienajlepszej kondycji (jest przesuszona, zmatowiona, łamliwa) starajmy się mimo to unikać stosowania silnych odżywek. Mogą one podrażnić skórę.
U psów w zaawansowanym wieku występują także problemy ze wzrokiem i słuchem. Często pies nas nie widzi lub nie słyszy. Dlatego nie irytujmy się jeśli nie wykonuje naszych poleceń podczas zabiegów pielęgnacyjnych lub wykonuje je opornie. Może to być spowodowane właśnie występowaniem wyżej wymienionymi przypadłościami. Wszystkie czynności wykonujmy niezwykle spokojnie i łagodnie aby nie potęgować stresu, który może być dużym obciążeniem dla psiego serca.