Trymer płaski
Jest to najczęściej używany rodzaj trymera. Za jego pomocą można trymować zarówno psy typowo szorstkowłose (np.sznaucer, westie, foksterier szorstkowłosy) jak i psy o innych rodzajach włosa (włos twardy, ościsty) np. seter, cocker spaniel itp. Odpowiedni trymer dobieramy nie do konkretnej rasy ale do rodzaju włosa jaki posiada pies, pamiętając, że nawet w obrębie tej samej rasy występują spore różnice w jakości sierści pomiędzy jej przedstawicielami. Ogólna zasada jest taka, że trymerów o drobnych i gęstych ząbkach używamy do usuwania podszerstka, te rzadsze zaś do usuwania włosów okrywowych.

Trymer hakowy (coat king)
Trymer ten często jest mylony z podobnym do niego jednak o zupełnie innym działaniu filcakiem. Ulubione narzędzie osób początkujących w zawodzie groomera i tych, którzy nie specjalnie potrafią i lubią trymować. Nie wymaga umiejętności i wprawy. Jego podstawową wadą jest jednak duża niedokładność. Trymery hakowe sprawdzają się najlepiej przy usuwaniu podszerstka u większości psów oraz wyczesywaniu martwych włosów np. golden, flat coated.

Kamień trymerski
Obecnie coraz rzadziej używany. Szczególnie nielubiany przez kobiety z powodu jego zgubnego wpływu na dłonie. Kilkugodzinne używanie tego narzędzia powoduje, że skóra na dłoni staje się szorstka i wyglądem zaczyna przypominać tę jaka występuje u murarzy. Trymera tego możemy używać na dwa sposoby. W pierwszym używamy go podobnie jak trymera płaskiego czyli pomiędzy kamień a kciuk chwytamy włosy i energicznym ruchem, zgodnie z kierunkiem ich wzrostu, wyrywamy je. Ten sposób najczęściej sprawdza się w miejscach gdzie włos jest bardzo krótki i przylegający do ciała np. głowa setera, cocker spaniela angielskiego itp. Użycie go w takim miejscu nie pozostawia śladów charakterystycznych dla trymera płaskiego. Drugi sposób polega na „szczotkowaniu” psa kamieniem zarówno z włosem jak i pod włos. Przy tej technice pozbawiamy psa nie tylko martwych włosów, ale także martwego i zrogowaciałego naskórka. Możemy więc w ten sposób zmniejszyć np. objawy łupieżu.

Palce trymerskie
To narzędzie, które każdy zawsze nosi przy sobie czyli własne palce. To pierwsza technika, którą zastosowali ludzie do trymowania psów. Jednocześnie najbardziej dokładna i precyzyjna. Jej podstawową wadą jest jej mozolność dlatego dzisiaj niezwykle rzadko się ją stosuje. Aby ułatwić sobie chwyt i spowodować, że włos nie będzie się nam wyślizgiwał można stosować na palce specjalne gumowe nakładki jednorazowe lub wielokrotnego użytku. Nakładki takie można kupić w specjalistycznych sklepach lub zrobić samemu obcinając palce z gumowych rękawic.

Furminator
Narzędzie to może występować pod różnymi nazwami w zależności od producenta np. eliminator, coatminator itp. Służy do usuwania podszerstka.