Wyjazd na wakacje z pupilem dla wielu właścicieli stanowi spore wyzwanie. Terenowe zabawy z psem w lesie, na polu czy plaży nie pozostają bez znaczenia dla kondycji psiej sierści. Szczególnie w przypadku psów długowłosych odpowiednie zabezpieczenie sierści będzie niezwykle ważne. Przede wszystkim włos powinien być czysty i dobrze odżywiony. Najlepiej sprawdzają się tutaj preparaty z dodatkiem olejku z pierwiosnka lekarskiego lub lanoliny (odżywiają, chronią, zabezpieczają). Tę ostatnią można stosować w czystej postaci bezpośrednio po kąpieli. Rozprowadzamy ją równomiernie na włosie czy sierści, nie spłukujemy. Tak zabezpieczony włos jest zdecydowanie mniej podatny na splątanie czy kołtunienie. Możemy także użyć jednej z wielu dostępnych na rynku odżywek natłuszczających i zabezpieczających włos przed kołtunieniem. Pamiętajmy, aby nie spłukiwać jej do końca (jak w przypadku szamponu) tak by niewielka jej ilość pozostała na włosie.
Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie papilotów lub ochronnych ubranek na długi włos. Ważne, aby były one wykonane z lekkich i przewiewnych materiałów np. siatki, jedwabiu czy satyny.
Dodatkowym problemem może być silne słońce, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wyblaknięcia i zmatowienia sierści. Dotyczy to szczególnie psów o ciemnych umaszczeniach np. czarnych. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie szamponów zawierających filtry UV, które zabezpieczą włos przed działaniem słońca. Jeśli problem już wystąpił można zastosować szampon lekko koloryzujący i podkreślający głębie kolorów np. zawierający niebieski lub zielony barwnik (tylko w przypadku psów czarnych i grafitowych).
Inny problem będą stanowić dla właścicieli psy tzw. „nagie”. Tutaj, aby uniknąć poparzenia skóry przez słońce konieczne jest stosowanie kremów z silnymi filtrami UV. Jednak mimo zastosowania tych ostatnich powinniśmy unikać wystawiania psów na silną i długa ekspozycję słoneczną.
Większych problemów z sierścią podczas letnich eskapad nie będą mieć właściciele psów szorstkowłosych. Ich twardy włos okrywowy stanowi doskonałe zabezpieczenie przed niszczycielskim działaniem krzaków, korzeni, gałęzi, cierni itp. Dodatkowo podczas przedzierania się przesz leśne i polne ostępy następuje naturalny proces trymowania. Oczywiście nie oznacza to, że latem sierść tych psów nie wymaga żadnych zabiegów. Po każdym spacerze powinniśmy ja lekko przeczesać i wyszczotkować, pozbawiając ją kurzu i pozostałości np. igliwia. Taki przegląd pozwoli nam także stwierdzić czy nasz pupil nie przyniósł do domu pasożytów (pcheł, kleszczy itp.), które w okresie letnim występują w dużych ilościach.
Wiele osób jest szczęśliwymi posiadaczami psów uwielbiających kąpiele w przeróżnych zbiornikach wodnych. Ich częstotliwość znacząco wzrasta w okresie wakacyjnym. Dla psów o zdrowym i dobrze natłuszczonym włosie nie są one niebezpieczne. Jeśli jednak woda w zbiorniku, w którym właśnie wykąpał się nasz pies wzbudza wątpliwości, co do czystości (mętna, kwitnąca, cuchnąca woda itp.) koniecznie musimy psa wypłukać w czystej, słodkiej wodzie. Ta zasada będzie obowiązywać szczególnie w przypadku kąpieli w słonej, morskiej wodzie. Sól ma działanie silnie wysuszające włos i skórę a dodatkowo może podrażniać tę ostatnią. Dlatego z płukaniem psa po takiej kąpieli nie powinniśmy zbyt długo czekać. Jeśli nie mamy dostępu do słodkiej wody na plaży, płukania powinniśmy dokonać bezpośrednio po powrocie na kwaterę czy do hotelowego pokoju. Jeśli mamy taką możliwość możemy zastosować delikatny szampon, który ułatwi wypłukanie soli. Nie stosujmy silnych płukanek, które pozbawią włos naturalnego tłuszczu stanowiącego pewną ochronę przed działaniem wody. Jeśli jednak okazało się, że zbiornik wodny był zanieczyszczony w takim stopniu (glony, smary itp.), że zwykła i delikatna kąpiel może nie pomóc, powinniśmy zastosować silniejszy środek myjący. Ważne aby po jego użyciu zastosować odżywkę zabezpieczającą włos.
Latem psy są także narażone na wiele pokus „zapachowych”. W okresie tym wyjątkowo często zdarza się, że nasz pupil, pchany instynktem, „wyperfumuje” się w nieciekawie pachnącej substancji. Użycie silnego szamponu może być wówczas nieodzowne. Może to być także szampon z efektem usuwającym przykre zapachy.