KOSMETYKI NIETYPOWE

Wielu właścicieli psów oraz osób zajmujących się pielęgnacją zwierząt wychodzi z założenia, że szampon i ewentualnie odżywka, to zestaw kosmetyków, który w zupełności wystarcza do prawidłowej pielęgnacji pupila. Tymczasem na rynku kosmetycznym znajduje się cała gama preparatów, które moglibyśmy uznać za dość nietypowe a jednak po głębszym zastanowieniu uznamy, że często ich zastosowanie może okazać się niezbędne.
Pewnie każdy, kto chociaż raz próbował usunąć włosy z psich uszu wie jak trudno przeprowadzić taki zabieg w miarę szybko i bezboleśnie dla psa. Rozwiązaniem może być w tym wypadku zastosowanie preparatu EAR-FRESH, który powoduje, że włosy stają się „tępe” a co za tym idzie możemy je pewniej chwytać w palce i szybkim, zdecydowanym ruchem usuwać. Jednak to tylko jedna z zalet wymienionego preparatu Drugą i chyba najważniejszą jest to, że zawiera on substancje ściągające i lekko znieczulające, dzięki czemu zabieg staje się mniej nieprzyjemny dla psa. Oczywiście uzupełnieniem tego preparatu będzie cały szereg kosmetyków przeznaczonych do czyszczenia uszu, z których można wymienić chociażby Espree Ear Care lub EAR CLEAN.
Innym typem kosmetyków będą te do pielęgnacji oczu. Oprócz tych służących do nawilżania gałek ocznych oraz ułatwiających usuwanie zanieczyszczeń i kurzu np. Optisoothe Eye Wash znajdziemy tutaj także preparaty do usuwania zażółceń i śladów łez, co jest bolączką psów o białych i jasnych umaszczeniach. Godny polecenia będzie tutaj Tear Stain And Spot Remover oraz STAIN FREE.Ten ostatni ma postać gęstego, białego kremu, który nakładamy zabarwione miejsca. Stosowany regularnie likwiduje przebarwienia oraz ochroni przed powstawaniem nowych.
Często zdarza się, że podczas obcinania pazurów lub innych zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza tych gdzie używamy ostrych narzędzi, powstają niewielkie, krwawiące skaleczenia. Takie sytuacje przytrafiają się głównie osobom z małym doświadczeniem i niewielką wprawą. Z pomocą w tych przypadkach przychodzą nam także producenci kosmetyków. Możemy zastosować np. zasypkę SURE CLOT, która błyskawicznie i skutecznie hamuje drobne krwawienia. Podobnie działanie wykazuje 3 In 1 Wound Creem, który także przyśpiesza gojenie zranień i podrażnień. Przy większych i głębszych uszkodzeniach skóry nieodzowny może okazać się Espree Natural Bandaże w aerozolu. Tworzy on niezwykle szczelny a jednocześnie niewidoczny rodzaj bandaża na zranionym miejscu. Dodatkowo preparat ten zawiera dodatek gorzkich ziół, co skutecznie zniechęca psa do wylizywania i wygryzania ran. Ta ostatnia cecha jest charakterystyczna także dla preparatu SOUR GRAPES, zapobiegającemu wygryzaniu przez psa miejsc podrażnionych i swędzących z powodu np. ukąszeń insektów lub zmian alergicznych. Preparat ten można zastosować wraz z Medicated Spray, który łagodzi tego typu objawy.
Kolejnym ciekawym i niezbędnym, zwłaszcza w zimie, preparatem jest PAW BALM przeznaczony do pielęgnacji psich łap. Wyprodukowany na bazie lanoliny, pszczelego wosku, żywokostu, arniki i całej gamy witamin zabezpiecza oraz odżywia opuszki łap. Chroni przed mrozem oraz podrażnieniami spowodowanym działaniem soli. Dodatkowo sprawia, że pies nie ślizga się na gładkich powierzchniach, dlatego często stosują go hodowcy podczas wystaw odbywających się w halach na wyfroterowanych podłogach.
Drobne niedoskonałości w ubarwieniu szaty naszego pupila możemy zamaskować patyczkami barwiącymi Chris Stix Color Coat, które nie zawierają, drażniących i alergizujących substancji. Występują w dziesięciu kolorach, dlatego każdy właściciel bez trudu dobierze odpowiedni do umaszczenia psa.
Kolejną grupą kosmetyków, rzadko stosowaną przez właścicieli jest cała gama perfum i wód kolońskich przeznaczonych dla psów i kotów. Oferta jest niezwykle bogata i z łatwością zaspokoi najbardziej wyrafinowane gusta. Obejmuje ona zarówno zapachy owocowe np. poziomka, truskawka jak i kojarzące się z klasycznymi zapachami znanych marek np. Diora , Chanel czy Hugo Boss. Ceny perfum wahają się w zależności od producenta i wielkości opakowania i mieszczą się w przedziale od 40 zł do 150 zł.
Uzupełnieniem nietypowych preparatów stosowanych w pielęgnacji psa mogą być tabletki Breath Freshener eliminujące nieprzyjemny psi oddech. Można je podawć psu w całości lub dodawać rozkruszone do karmy. Sprawiają, że oddech psa staje się świeższy a efekt ten utrzymuje się przez dość długi okres czasu.