MIĘKKI I WATOWATY WŁOS

Kolejną, nie mniej liczną, grupę stanowią psy i tzw. miękkiej, watowatej szacie. Należą do niej pudle, bichony, soft coated wheaten teriery, bolończyki itp. ponieważ psy o tym rodzaju szaty mają wyjątkową tendencję do kołtunienia, zatem w ich przypadku podstawowym zabiegiem będzie regularne i częste dokładne rozczesywanie i szczotkowanie włosa. Najlepiej nadają się do tego metalowe grzebienie o różnym rozstawie zębów oraz szczotki tzw. pudlówki. Aby ułatwić sobie rozczesywanie włosa możemy używać preparatów, które ten zabieg ułatwiają np. Moisturizing Coat Enhancer lub GROOMING SPRAY. Podczas rozczesywanie musimy trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim nigdy nie rozczesujemy włosów suchych. Zawsze powinny one być lekko nawilżone chociażby jednym z wyżej wymienionych preparatów. Włosy nie mogą także być zbyt mokre, ponieważ wówczas będą się „kleić” do grzebienia a to z kolei może spowodować uszkodzenie włosa.
Także kosmetyki, które będziemy używać podczas kąpieli psów o tym rodzaju szaty powinny zostać starannie dobrane. Szczególnie, jeśli chodzi o odżywki. Doskonale sprawdzi się tutaj Botanical Conditioner, którą nakładamy na mokry włos i po kilku minutach lekko spłukujemy. Nieco więcej możemy nałożyć tego preparatu na miejsca szczególnie podatne na powstawanie kołtunów, czyli za uszami, na łapach, podbrzuszu itd.
Większość psów o miękkim i watowatym włosie nie linieje, zatem wymagają one także regularnego strzyżenia. Ponieważ jednak jest to zadanie dość skomplikowane i wymaga znajomości wzorców (np. fryzur dla pudli jest co najmniej kilkanaście) czynność tę lepiej powierzyć fachowcowi.