OCHRONA PSIEJ SIERSCI LATEM

Wyjazd na wakacje z pupilem dla wielu właścicieli stanowi spore wyzwanie. Terenowe zabawy z psem w lesie, na polu czy plaży nie pozostają bez znaczenia dla kondycji psiej sierści. Szczególnie w przypadku psów długowłosych odpowiednie zabezpieczenie sierści będzie niezwykle ważne. Przede wszystkim włos powinien być czysty i dobrze odżywiony. Najlepiej sprawdzają się tutaj preparaty z dodatkiem olejku z pierwiosnka lekarskiego lub lanoliny (odżywiają, chronią, zabezpieczają). Tę ostatnią można stosować w czystej postaci bezpośrednio po kąpieli. Rozprowadzamy ją równomiernie na włosie czy sierści, nie spłukujemy. Tak zabezpieczony włos jest zdecydowanie mniej podatny na spłatanie czy kołtunienie.
Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie papilotów lub ochronnych ubranek na długi włos. Ważne, aby były one wykonane z lekkich i przewiewnych materiałów np. siatki, jedwabiu czy satyny.
Dodatkowym problemem może być silne słońce, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wyblaknięcia i zmatowienia sierści. Dotyczy to szczególnie psów o ciemnych umaszczeniach np. czarnych. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie szamponów zawierających filtry UV, które zabezpieczą włos przed działaniem słońca. Jeśli problem już wystąpił można zastosować szampon lekko koloryzujący i podkreślający głębie kolorów np. zawierający niebieski lub zielony barwnik (tylko w przypadku psów czarnych i grafitowych).
Inny problem będą stanowić dla właścicieli psy tzw. „nagie”. Tutaj, aby uniknąć poparzenia skóry przez słońce konieczne jest stosowanie kremów z silnymi filtrami UV. Jednak mimo zastosowania tych ostatnich powinniśmy unikać wystawiania psów na silną i długa ekspozycję słoneczną.
Większych problemów z sierścią podczas letnich eskapad nie będą mieć właściciele psów szorstkowłosych. Ich twardy włos okrywowy stanowi doskonałe zabezpieczenie przed niszczycielskim działaniem krzaków, korzeni, gałęzi, cierni itp. Dodatkowo podczas przedzierania się przesz leśne i polne ostępy następuje naturalny proces trymowania. Oczywiście nie oznacza to, że latem sierść tych psów nie wymaga żadnych zabiegów. Po każdym spacerze powinniśmy ja lekko przeczesać i wyszczotkować, pozbawiając ją kurzu i pozostałości np. igliwia. Taki przegląd pozwoli nam także stwierdzić czy nasz pupil nie przyniósł do domu pasożytów (pcheł, kleszczy itp.).