PIELĘGNACJA NAPUSZONYCH PSÓW

Pośród wielu ras psów są także takie, których szata ma sprawiać wrażenie mocno napuszonej i sterczącej. Należą do nich wszystkie psy o twardym włosie i podwójnej szacie np. owczarek szkocki, owczarek szetlandzki, chow-chow, pomeranian, malamut, samojed itp. Aby uzyskać u tych psów efekt napuszenia musimy stosować się do kilku reguł. Przede wszystkim pamiętajmy, że twardy włos okrywowy jest podtrzymywany przez gęsty podszerstek. Im więcej podszerstka tym efekt napuszenia będzie łatwiejszy do osiągnięcia. Zatem starajmy się, podczas szczotkowania i czesania psa, aby nie wyczesywać zbyt dużych jego ilości. Jeśli przesadzimy i pozbawimy psa tej warstwy włos okrywowy straci swój „punkt podparcia” i opadnie. Dodatkowo odrost podszerstka jest procesem dość długim i może się okazać, że tak potraktowany np. pies wystawowy musi czekać na przywrócenie kondycji wystawowej nawet dwa sezony.
Aby zwiększyć objętość włosa, podczas kąpieli możemy zastosować szampon przeznaczony dla psów o tego typu szacie np. EXTRA BODY. Można go zastosować nawet na jeden dzień przed wystawą, bez ryzyka, że szata opadnie. Aby spotęgować jego działanie można razem z nim zastosować szampon WIRY COAT, który wzmacnia naturalną strukturę sierści u psów twardowłosych. Po kąpieli w szamponie możemy zastosować odpowiednią odżywkę. Pamiętajmy, aby nie obciążała zbytnio włosa. Nawet, jeśli odżywka będzie przeznaczona dla omawianego typu szaty nie przesadźmy z jej ilością. Jeśli nałożymy jej za dużo zbyt mocno obciąży włos, który opadnie i zepsuje efekt puszystości. Z tego samego powodu w przypadku tego typu szaty odżywka powinna zostać spłukana dokładniej niż w przypadku innych psów.
Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać to prawidłowe suszenie włosa po kąpieli. Zawsze suszymy i czeszemy pod włos. Jeśli efekt końcowy jest niezadowalający możemy użyć jeden z dostępnych na rynku preparatów napuszających np. 3-D Volumizing Spray, który wyraźnie zwiększa objętość szaty i pogrubia włos.
Starym sposobem napuszenia sierści jest lekkie naelektryzowanie włosa. Możemy do tego użyć grzebienia przeznaczonego dla ludzi i wykonanego z plastiku.