PIELĘGNACJA PSÓW O BIAŁYM UMASZCZENIU

Wiele osób uważa, że pielęgnacja psów o białym umaszczeniu sprawia zdecydowanie więcej problemów niż w przypadku psów o innej barwie. Nic bardziej mylnego. Różnica polega tylko na doborze kosmetyków, przeznaczonych dla białej sierści. Pielęgnację rozpoczynamy od kąpieli. Jeśli pies jest w łaty można zastosować szampon podkreślający kolor np. Professional Whitening Formula, który szczególnie nadaje się dla psów w kolorze czarnym, białym, szarym i beżowym i „łaciatych”. Najlepszy efekt uzyskujemy stosując ten szampon regularnie. Jeśli będziemy go stosować sporadycznie efekt nie będzie tak wyraźny. Po kąpieli możemy zastosować odżywkę dobierając ją odpowiednio do długości włosa. Inną zastosujemy w przypadku psów długowłosych a inną w przypadku krótkowłosych. Zwróćmy uwagę aby kosmetyki dla psów o białym umaszczeniu nie zawierały środków mogących zażółcić sierść np. olejku norkowego. Jeśli nie jesteśmy pewni ich działania można zrobić próbę na mniej widocznych partiach ciała (pod brzuchem).
W przypadku psów szorstkowłosych o białym umaszczeniu (np. west highland white terier) po kąpieli w szamponie dla białej sierści możemy jeszcze zastosować szampon dla psów szorstkowłosych. W sprzedaży pojawiły się już odżywki dla psów o tym typie sierści, które pozostawiają twardy włos np. RICH. W przypadku niektórych ras np. sznaucera odżywkę nakładamy tylko na brodę, podbrzusze i łapy.
W sprzedaży znajdują się także wybielające pudry, które możemy dobrać zarówno dla psów szorstko- jak i miękkowłosych. Coraz rzadziej stosuje się dzisiaj (do niedawna bardzo popularne) środki z dodatkiem chemicznych wybielaczy sierści. Ich wadą jest silne działanie, które w wielu przypadkach powoduje podrażnienie skóry. Zdecydowanie lepsze i łagodniejsze działanie mają środki zawierające optyczne wybielacze np. Pure White Litening Shampoo. Nadaje się on szczególnie dla psów białych i kremowych. W przypadku psów łaciatych należy zwrócić uwagę aby na łatach szampon nie pozostawał dłużej niż 2 minuty. W innych przypadkach pozostawiamy szampon na włosie około 5 minut. Wtedy efekt będzie najbardziej widoczny.