PIELĘGNACJA PSÓW Z ALERGIĄ

W przypadku pielęgnacji psów ze skłonnościami do alergii musimy trzymać się kilku zasad. Pierwszą z nich jest ustalenie, na co jest uczulony nasz pupil. Od tego będzie uzależniony sposób pielęgnacji. Nieco inaczej będziemy przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne w przypadku psów uczulonych na składniki zawarte w kosmetykach, a inaczej psy ze skłonnościami np. do alergii pokarmowych. Psi fryzjerzy zawsze przed zabiegiem kosmetycznym powinni ustalić z właścicielem czy ich pupil nie miał do tej pory problemów skórnych, a jeśli miał to, jakie i czym spowodowane. To pozwoli prawidłowo dobrać technikę pielęgnacji i zestaw kosmetyków. W najgorszej sytuacji będą właściciele psów o białym umaszczeniu (westów, maltańczyków itp.) gdyż jak uczy doświadczenie to właśnie ten typ jest szczególnie narażony na różnego rodzaju uczulenia.
Pielęgnacja psów z alergiami pokarmowymi i tymi, które nie zostały wywołane zabiegami pielęgnacyjnymi polega głównie na łagodzeniu ich objawów. Na rynku dostępny jest cały szereg kosmetyków mających takie działanie. Można tutaj wymienić np. M+LACAID SHAMPOO leczniczy szampon zawierający ekstrakty z drzewa herbacianego i aloesu. Podobnie działa Tea Tree Shampoon, który także posiada dodatki wyciągów z drzewa herbacianego. Doskonale łagodzi stany zapalne i podrażnienia LUXURY TAR & SULFA SHAMPOO zawierający siarkę. Należy także pamiętać, aby wszystkie zabiegi, jakim poddawany jest nasz pies (trymowanie, rozczesywanie, strzyżenie) były przeprowadzane wyjątkowo delikatnie i łagodnie. Psy z podrażnieniami skórnymi są wybitnie czułe na ból.
Podobnie jak opisana powyżej będzie wyglądała pielęgnacja psów z odczynami alergicznymi spowodowanymi ukąszeniami insektów np. pcheł. Wbrew pozorom takie reakcje alergiczne występują niezwykle często. Pogarszają je dodatkowo same psy, które rozdrapują podrażnione i swędzące miejsca.
Jeśli nasz pies jest uczulony na niektóre składniki zawarte w kosmetykach niezbędna będzie konsultacja weterynaryjna i przeprowadzenie testów alergicznych. To pozwoli wyeliminować te kosmetyki, które mogą zawierać substancje wywołujące stany alergiczne u naszego pupila. Oczywiście należy pamiętać o tym, że stosowane przez nas kosmetyki powinny być markowe i dobrej jakości. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować kosmetyków przeznaczonych dla ludzi. Niektórzy właściciele wychodzą z założenia, że kosmetyki dla dzieci (szampony, olejki itp.) równie łagodnie jak na skórę dziecka będą działać na psa. Nic bardziej mylnego. Psia skóra jest nie tylko znacznie delikatniejsza od ludzkiej, ale różni się od niej także odczynem pH. Zastosowanie na naszym psie kosmetyków innych niż przeznaczonych dla niego prawie zawsze kończy się reakcją alergiczną, podrażnieniem i świądem. W przypadku psów ze skłonnościami do alergii skórnych unikajmy także kosmetyków silnie perfumowanych, lakierów, pianek usztywniających itp. Te ostatnie kosmetyki pozostają długo na włosie (nie są spłukiwane), przez co skóra ma bardzo długi kontakt z potencjalnymi alergenami. Z tego samego powodu starajmy się nie stosować silnych odżywek, ponieważ po kąpieli nałożoną odżywkę wprawdzie spłukujemy jednak nie do końca. Równie ważne jest dokładne spłukanie szamponu. Nawet, jeśli jest to szampon dla alergików pozostawienie nie spłukanej niewielkiej jego ilości może spowodować wystąpienie podrażnienia.
Czasami zdarza się, że reakcja alergiczna występuje po strzyżeniu maszynką. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy pies jest strzyżony niezwykle rzadko lub zbyt krótko. Dlatego należy pamiętać, aby nigdy nie strzyc naszego pupila do skóry. Należy także dbać o prawidłową aseptykę i pamiętać o odkażaniu narzędzi (ostrzy, trymerów, nożyczek) po każdym użyciu. Jeśli jednak pomimo zastosowania się do powyższych rad, występują po strzyżeniu reakcje alergiczne, warto przed strzyżeniem lub wizytą u fryzjera udać się do weterynarza, który zaaplikuje zastrzyk z wapnem. To pozwoli nieco złagodzić ewentualne objawy alergii.