PSIE KITKI

Zasadniczo rzecz biorąc kitki i „kucyki” wiążemy psom z dwóch powodów. Pierwszy ma znaczenie estetyczne i ma podkreślić urodę psów takich jak yorkshire terrier, shi-tzu, maltańczyk, lhasa apso. Drugi powód to zabezpieczenie sierści na głowie psa przed zniszczeniem, potarganiem lub skołtunieniem. Najczęściej w ten sposób zabezpieczamy włos terierów rosyjskich, chartów afgańskich, briardów itp. Oprócz zwykłego spięcia włosów w kitkę za pomocna gumki w tym ostatnim przypadku, można także zaplatać finezyjne warkoczyki.
Nie istnieje jakiś konkretny wzór tworzenia kitki u poszczególnych ras. W niektórych przypadkach ta sama kitka może mieć kilka wariacji. Jednak należy pamiętać, aby ułożyć ją tak by pasowała do budowy głowy naszego pieska.
Ponieważ najczęściej występującymi rasami w Polsce, u których tworzymy „kucyki” są yorki, shi-tzu i maltańczyki to właśnie nimi się zajmiemy.
W przypadku tych pierwszych najprostszym a jednocześnie najczęstszym sposobem układania kitki jest ten, w którym zbieramy wszystkie włosy na czubku głowy poczynając od skrajnych kącików oczu do nasady uszu, kończąc zaś na linii z tyłu głowy pomiędzy dolnymi krawędziami małżowin usznych. Tak powstały kosmyk spinamy gumką a następnie zginamy na pół i upinamy kokardką. Specjalnym grzebieniem zakończonym szpikulcem możemy tak uformowaną kitkę jeszcze nieco pogrubić. Aby wygląd głowy był kompletny musimy jeszcze wygolić uszy na jedną trzecią wysokości poczynając od ich czubka.
Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku shi-tzu. Niestety jest ona nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku Yorków. Tutaj zbieramy dokładnie rozczesane i lekko podtapirowane włosy znad oczu do nasady ucha. Następnie dość wysoko spinamy je silikonową gumką. Następnie włosy, pozostałe ponad gumką dzielimy na trzy części, z których dwie rozkładamy na boki głowy naszego pupila tak by zakrywały uszy, zaś trzecią (środkową) na razie zostawiamy. Następnie tworzymy drugą kitkę. Spinamy ją zaraz za pierwszą. Jeśli pozostało w niej zbyt mało włosów możemy je „dobrać” z włosa znajdującego się na tyle czaszki. Formujemy ją podobnie jak pierwszą, także dzieląc pozostałość nad gumką na trzy kosmyki. Następnie łączymy przy pomocy gumki obydwa kucyki wykorzystując w tym celu pozostawione w obu kitkach środkowe kosmyki. Miejsce łączenia upinamy kokardą. Jeśli nasz piesek ma dość „szczupłą” głowę to dzięki kitce możemy ją nieco optycznie powiększyć. W tym celu przed połączeniem obu kitek tę pierwszą „wypychamy” do przodu przy pomocy kciuka.
Najprościej upinamy włosy na głowie maltańczyków. Tutaj wystarczy zebrać włos na głowie, spiąć go gumką a włos ponad nią równomiernie rozłożyć na bokach głowy. To najczęstszy sposób. Niektórzy właściciele maltańczyków jednak stosują jednak różne jego wariacje np. stosując dwie kitki upięte obok siebie lub jedna za drugą.