PSY GŁADKOWŁOSE

Oprócz psów, których standard przewiduje mocne „napuszenie” sierści, występuje także wiele ras stanowiących ich przeciwieństwo. W tym przypadku sierść szczególnie na grzbiecie i bokach powinna idealnie przylegać do ciała. Możemy tutaj zaliczyć setery, spaniele, retrievery itp. U wszystkich tych ras od czasu do czasu tworzą się niesforne wicherki i loczki, które są utrapieniem właścicieli. Są one spowodowane często nieprawidłową pielęgnacją lub tym, że podczas linienia nie wszystkie martwe włosy wypadły. Te, które pozostały w skórze są suche, niestabilne i brzydko powiewają. Czasami odstające kosmyki są skutkiem zbyt dużej ilości podszerstka w tym miejscu.
Prawidłową pielęgnację rozpoczynamy już na etapie kąpieli. Po zastosowaniu szamponu dobranego odpowiednio do typu i koloru sierści nakładamy odżywkę. Pamiętajmy, aby ta ostania miała efekt obciążający włos. Tylko wówczas włosy na tych partiach ciała, na których nam najbardziej zależy będą się prawidłowo układać. W przeciwieństwie do szamponu odżywki nie spłukujemy do końca. Po kąpieli ważnym elementem pielęgnacji jest suszenie, które wykonujemy zawsze z włosem. Podczas jego trwania modelujemy także i układamy włos przy pomocy szczotki.
Jeśli po kąpieli i prawidłowym wysuszeniu psa włos w niektórych miejscach nadal odstaje możemy spróbować go wyskubać palcami. Jeśli jest go więcej doskonale sprawdzi się tutaj coat king, czyli trymer hakowy. Przy jego pomocy usuniemy martwe i powiewające włosy oraz nadmiar podszerstka. Tam gdzie odstających i sterczących włosów jest zbyt dużo możemy nieco przerzedzić i wycieniować przy pomocy nożyczek tzw. degażówek. Jeśli mamy do czynienia z przesuszonym, zaniedbanym i źle odżywionym włosem, możemy doraźnie (np. podczas wystawy) zastosować jeden z dostępnych na rynku preparatów utrwalających (pianki, lakiery itp.). Obok utrwalenia fryzury mają one dodatkowo tę zaletę, że lekko nabłyszczają włos.
Niektórzy chcąc ułatwić sobie pielęgnację psów o omawianym typie sierści strzygą je przy pomocy maszynek. Jest to podejście skrajnie błędne. Odrastający włos traci swoją właściwą strukturę, jest przeważnie bardziej miękki a przede wszystkim w wielu przypadkach zaczyna się kręcić. Taki włos jest także znacznie bardziej podatny na kołtunienie. Opanowanie wówczas tworzących się loków jest prawie niemożliwe.