PSY TWARDOWŁOSE

Wśród olbrzymiej gamy ras psów a co za tym idzie rodzajów włosa występuje spora grupa o tzw. psów twardowłosych. Należą do nich między innymi husky, akita, tosa inu, terier rosyjski, bouvier, collie, nowofunland itp. Oprócz prawidłowej pielęgnacji mechanicznej w przypadku tej grupy niezwykle ważny jest także odpowiedni dobór kosmetyków. Wszystkie zabiegi będą miały na celu utrzymanie i podkreślenie prawidłowej struktury szaty.
W przypadku psów pierwotnych o tak zwanej podwójnej szacie (husky, akita, chow-chow), należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe rozczesanie włosa. Pamiętajmy, aby nie doprowadzić do nadmiernego wyczesania podszerstka, gdyż to właśnie on nadaje psu charakterystyczny, napuszony wygląd. Podobnie rzecz będzie wyglądała w przypadku szeltie czy collie.
Dobierając kosmetyki dla psów o tym rodzaju włosa pamiętajmy, aby ich działanie nie powodowało zmiękczania i zwiotczenia włosa. Kosmetyki te nie mogą mieć także właściwości natłuszczających. Znakomicie sprawdzi się tutaj szampon Crisp Coat Botanical Texturizing, który przywraca naturalną twardość włosa a jednocześnie dokładnie czyści sierść. Ponieważ w jego skład wchodzą niezwykle delikatne substancje ziołowe, zatem może być stosowany nawet w przypadku psów ze skłonnościami do alergii. Podobne właściwości ma szampon WIRY COAT. Ten ostatni dodatkowo zwiększa nieco objętość sierści, co ma spore znaczenie szczególnie w przypadku wspomnianych psów o podwójnej szacie. Po kąpieli możemy zastosować odżywkę, jednak musimy tutaj postępować niezwykle ostrożnie. Większość dostępnych na rynku odżywek zmiękcza włos, a zatem nie nadaje się do zastosowanie na opisywanej grupie psów. Dobrze sprawdzi się tutaj Premium Protein Pack. Jest to jedyna odżywka, której po naniesieniu na włos nie spłukujemy. Wmasowujemy ją delikatnie w wilgotne włosy, a następnie suszymy przy pomocy suszarki. Odżywka ta nadaje sierści pożądaną twardość. Można także zastosować odżywkę Super Rich pamiętając jednak o bardzo dokładnym jej wypłukaniu.
Do grupy psów szorstkowłosych możemy także zaliczyć psy o tzw. włosie twardo-ościstym, do których możemy zaliczyć np. spaniele (cocker spaniel, springer spaniel), retrivery itp. Ich pielęgnacja została opisana w poprzednim odcinku dotyczącym pielęgnacji psów o przylegającym włosie.