PSY WYSTAWOWE

Wielu właścicieli psów wystawowych, szczególnie tych początkujących, zadaje sobie pytanie, kiedy najlepiej rozpocząć przygotowanie szaty pupila do wystawy, aby na ringu prezentowała się jak najlepiej? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Przede wszystkim zależy od rasy psa, rodzaju włosa, jego struktury itp. Ważnym elementem, który należy także brać pod uwagę to cechy osobnicze naszego psa. Otóż szybkość odrastania i regeneracji włosa nie jest charakterystyczna i wspólna dla danej rasy a raczej dla danego jej przedstawiciela. Innymi słowy włos na każdym psie będzie odrastał nieco inaczej. U jednych wolniej, u drugich bardzo szybko. Tę cechę warto zaobserwować na własnym ulubieńcu, aby później zabiegi pielęgnacyjne rozpocząć we właściwym okresie.
Nie mniej jednak z pewną dozą prawdopodobieństwa można przyjąć terminy, których musimy przestrzegać, aby szata naszego psa w sposób prawidłowy została przygotowana do oceny na wystawowym ringu. Pamiętajmy jednak, że poniższe porady dotyczą wyłącznie osób, które nie dysponują nadmiarem czasu i nie poświęcają go zbyt dużo swojemu psu. Dlatego przeprowadzają zabiegi pielęgnacyjne dość rzadko. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest krótka toaleta szaty naszego pupila przeprowadzana w małych odstępach czasu np. co kilka dni lub nawet codziennie. Wówczas nasz pies stale jest utrzymywany w tak zwanej kondycji wystawowej. Ta metoda ma także tę zaletę, że zabiegi są znacznie krótsze a co za tym idzie mniej nieprzyjemne dla psa. Wymaga ona jednak od właściciela sporej dawki samozaparcia i obowiązkowości.
Największy problem sprawiają zawsze psy szorstkowłose, czyli wymagające trymowania. Zaliczymy do tej grupy jamniki szorstkowłose, sznaucery, teriery szorstkowłose itp.
Zacznijmy od jamnika szorstkowłosego. Ponieważ wielu hodowców i sędziów kynologicznych wyznaje zasadę, że psy należące do tej grupy nie powinny być trymowane a ich szata powinna być jak najbardziej naturalna, zatem przetrymowanie przeprowadzamy na tyle wcześniej, aby podczas wystawy włos zdążył odrosnąć w takim stopniu by nie wzbudzić wątpliwości u sędziego. W przypadku jamnika szorstkowłosego dobrym terminem rozpoczęcia przygotowań będzie około trzech, czterech miesięcy przed wystawą.
Kolejna grupa to teriery szorstkowłose w tym najpopularniejsze west highland white teriery i teriery szkockie. Tutaj podobnie jak w przypadku jamników szorstkowłosych przygotowanie rozpoczynamy na około trzy miesiące wcześniej. Pamiętajmy jednak, że przypadku tych psów po przeprowadzeniu gruntownego trymowania przez cały okres przygotowań dokonujemy korekt szaty, zgodnie ze standardem. Nieco wcześniej (około czterech miesięcy) rozpoczynamy przygotowania cairn terierów i norwich terierów. Ich charakterystyczny „nastroszony” wygląd ma być jak najbardziej naturalny. Psy tych ras owo „nastroszenie” zawdzięczają podszerstkowi. Dlatego aby go nie usunąć w nadmiarze trymowanie musi zostać przeprowadzone bardzo uważnie najlepiej wyłącznie przy pomocy palców.
Kolejna niezwykle popularna grupa to sznaucery. Trymowanie rozpoczynamy na około 2-3 miesiące przed wystawą. Jednak w przypadku sznaucerów wybitnie sprawdza się metoda przeskubywania włosa co 7-10 dni. Na około dwa tygodnie przed wystawą dokonujemy korekt fryzjerskich na szyi, klatce piersiowej, tylnej stronie ud i pod brzuchem. Na dwa, trzy dni przed wystawą delikatnie wyrównujemy brodę i brwi. W tym ostatnim przypadku pamiętajmy jednak, aby włosów w tych miejscach nie skrócić zbyt mocno, gdyż niezwykle długo będą odrastać.
Niezwykle często spotykane na wystawach psy to psy tzw. twardowłose o podwójnej szacie. Należą do niech husky, malamuty, collie, szeltie, szpice, itp. Przygotowanie tych psów rozpoczynamy na kilka dni przed wystawą. Polega ono na dokładnym rozczesaniu włosa oraz kąpieli z zastosowaniem szamponów i odżywek podkreślających strukturę włosa oraz jego barwę. Należy tutaj pamiętać, aby podczas zabiegów związanych z czesaniem nie usunąć nadmiernych ilości podszerstka, na którym opiera się włos okrywowy nadając psom z tej grupy charakterystyczny, napuszony wygląd. Jeśli jednak nie specjalnie dbaliśmy o naszego psa w okresie między wystawami i nieco nam się skołtunił, co spowodowało spore straty w podszerstku podczas czesania, w dniu wystawy możemy zastosować jeden z dostępnych na rynku preparatów napuszających.
Równie liczną grupę na wystawach stanowią psy długowłose. Zaliczymy tutaj yorkshire teriery, maltańczyki, shi-tzu, lhasa-apso itp. Włos tych psów wymaga zabezpieczenia pomiędzy wystawami np. poprzez stosowanie papilotów i siatek ochronnych zatem ich przygotowanie rozpoczynamy najczęściej w dniu wystawy. Zdejmujemy wówczas papiloty i kąpiemy psa w środkach przeznaczonych do danego rodzaju włosa.
Ostatnią grupę stanowią psy krótkowłose (dobermany, mastify, dalmatyńczyki itp.). W tym wypadku na dzień przed wystawą wystarczy dokładnie wyczesać martwe włosy i wykąpać psa w szamponie i odżywce podkreślającej kolor szaty. W dniu wystawy można także delikatnie nabłyszczyć sierść jednym z dostępnych na rynku preparatów przeznaczonych do tego celu.
Pamiętajmy, że bez względu na rasę, bezpośrednio przed wejściem na ring, dokonujemy niezbędnych, delikatnych korekt polegających na przeczesaniu włosa, podtapirowaniu, spryskaniu preparatem utrwalającym fryzurę itp.